Φυσική Αγωγή εξ αποστάσεως

pfa

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ !

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ !

ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ   ΘΑ ΞΑΝΑΒΡΕΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΜΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ « Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ…… ΚΡΙΜΑ»!

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ!

Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΒΥΡΩΝ.

2/4/2020

1) ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΧΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ. Ο ΧΟΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΧΟΡΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΣΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ. Πατήστε εδώ.

2) ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ  ΤΟ  «ΕΥΖΗΝ» (ΕΘΝΙΚΗ  ΔΡΑΣΗ  ΥΓΕΙΑΣ  ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΖΩΗ  ΤΩΝ  ΝΕΩΝ).

Νηστεία Σαρακοστής… Είναι παιδική υπόθεση;

ΓΙΑ  ΑΥΤΟΥΣ   ΠΟΥ  ΘΕΛΟΥΝ  ΝΑ  ΝΗΣΤΕΨΟΥΝ

Το ΕΥΖΗΝ αποτελεί ένα πρωτοποριακό Πρόγραμμα του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου, το οποίο υλοποιείται με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, έχοντας ως τελικό αποδέκτη το σύνολο του μαθητικού πληθυσμού της χώρας.

Το Πρόγραμμα καταγράφει και αξιολογεί διαχρονικά διάφορες παραμέτρους υγείας των μαθητών, ενώ μέσα από παράλληλες δράσεις παρεμβαίνει στην καθημερινότητα της ελληνικής οικογένειας, του σχολείου και της κοινωνίας, έχοντας ως κεντρικό άξονα την προώθηση ενός ισορροπημένου τρόπου ζωής. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών και των εφήβων μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και σωματικής δραστηριότητας.

Πατήστε εδώ.

-----------------------------------------------------------

Γεια σας παιδιά,

Εύχομαι να είστε όλοι καλά, εσείς αλλά και τα αγαπημένα σας πρόσωπα, να μην έχετε χάσει το χαμόγελο και τη ζωντάνια σας. Ελπίζω ότι κάνετε κάποια φυσική δραστηριότητα, κάποια άσκηση γυμναστικής, κάποιο παιχνίδι, περπάτημα ή τρέξιμο με κάποιο γονιό σας , πάντα με ασφάλεια, τηρώντας τους κανόνες υγιεινής και τις υποδείξεις των ειδικών.

Φυσική δραστηριότητα είναι οτιδήποτε κάνετε όπου έχει κίνηση, ακόμα και τακτοποίηση της ντουλάπας, της βιβλιοθήκης σας, το στρώσιμο του κρεβατιού, ακόμα και να βοηθάτε τη μαμά στην καθαριότητα του σπιτιού.

Να ξέρετε ότι η φυσική δραστηριότητα είναι υγεία, ενώ ΔΕΝ είναι φυσική δραστηριότητα και ΔΕΝ είναι υγεία όταν όλη μέρα είστε μπροστά σε μία οθόνη.

Κάντε υπομονή λοιπόν και θα έρθει η μέρα όπου θα μπορείτε ελεύθερα να παίξετε στα γήπεδα, στις πλατείες, και στο σχολείο, όπου τόσο πολύ έχει λείψει σε όλους μας, τα αγαπημένα σας παιχνίδια.

Όσον αφορά το μάθημά μας, σας ενημερώνουμε ότι μετά από τηλεδιασκέψεις , τις δύο τελευταίες εβδομάδες, που είχαν οι γυμναστές με τον υπεύθυνο Φυσικής Αγωγής της Διεύθυνσης , αποφασίσαμε μετά την αυστηρή συμβουλή του, να μην σας δώσουμε ασκήσεις γυμναστικής στο σπίτι, για λόγους επικινδυνότητας. Γι΄αυτό θα εστιάσουμε στο εγκεκριμένο υλικό των Διαδραστικών Σχολικών Βιβλίων, ebooks.edu.gr.

Α Αναζητείστε λοιπόν «Φυσική Αγωγή» στα http://ebooks.edu.gr/new/allcourses.php και στη συνέχεια επιλέγετε το πεδίο που αντιστοιχεί στην τάξη σας. Μετά επιλέγετε το «διαδραστικό βιβλίο μαθητή» και από πάνω δεξιά στην οθόνη αναζητούμε το περιεχόμενο που θέλουμε κάθε φορά να διαβάσουμε.

Ε   Επίσης αναζητείστε «Φυσική Αγωγή» στο http://photodentro.edu.gr/aggregator/search/all/field_cl_discipline/2545 και επιλέξτε από τη «θεματική περιοχή» το περιεχόμενο και το βίντεο που θέλετε κάθε φορά να δείτε.

Σας εύχομαι καλή προσπάθεια και καλό Πάσχα σε όλους , με υγεία!

Οι δάσκαλοι Φυσικής Αγωγής

Μηνάς Βρεττός και Δημόπουλος Βύρων