Συμμετοχή στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό παιχνιδιού στο Scratch (2018-19)

2 μαθήτριες της ΣΤ τάξης (Εβελίνα & Αφροδίτη) συμμετείχαν φέτος στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό παιχνιδιού Scratch για το σχολικό έτος 2018-19.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από Εκπαιδευτικούς Πληροφορικής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων σε συνεργασία με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων, Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου και Εκπαιδευτικούς Πληροφορικής Πανελλαδικά, καθώς και από το Εργαστήριο Διανεμημένων Πληροφοριακών Συστημάτων και Εφαρμογών Πολυμέσων της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η συμμετοχή των μαθητών σε μια συνεργατική και δημιουργική διαδικασία για την υλοποίηση ενός προγράμματος ηλεκτρονικού παιχνιδιού στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch, αξιοποιώντας την αλγοριθμική σκέψη και τον πειραματισμό με βασικές προγραμματιστικές δομές. Ο φετινός διαγωνισμός για το σχολικό έτος 2018-19 αφορούσε στην υλοποίηση ενός «Παιχνιδιού», με ανοιχτή θεματολογία. Ειδική θεματική του διαγωνισμού, χωρίς να είναι δεσμευτική, ήταν ο «Ερωτόκριτος».

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους και για το υπέροχο παιχνίδι που υλοποίησαν! Παίξτε το παιχνίδι περιπέτειας παρακάτω. Προσπαθήστε να αποκτήσετε το χαμένο θησαυρό περνώντας 3 δοκιμασίες!

Πατήστε εδώ για την επίσημη σελίδα του διαγωνισμού.

Πατήστε εδώ για την σελίδα του έργου του 3ου ΔΣ Νέας Φιλαδέλφειας.