Κατασκευή χαρταετού από το Β1 - Μάρτιος 2019

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης ζώνης, οι μαθητές του Β1 "ασχολήθηκαν" με τα αποκριάτικα έθιμα και ιδιαίτερα με το πέταγμα του χαρταετού την Καθαρά Δευτέρα.

Γιατί πετάμε χαρταετό την ημέρα αυτή; Τι συμβολίζει το πέταγμα του χαρταετού; Είναι εύκολη η κατασκευή του; Όλα αυτά συζητήθηκαν και απαντήθηκαν στην τάξη. Όσο για την κατασκευή του: ο κος Γιώργος Δίπλας, πατέρας μαθητών του σχολείου μας, προσφέρθηκε να έρθει στην τάξη για να μας δείξει πώς κατασκευάζεται ένας χαρταετός. Έτσι, στις 6 Μαρτίου 2019, με τη βοήθεια των μαθητών κατασκεύασε χαρταετό, τον οποίο μαζί με τα παιδιά προσπαθήσαμε να πετάξουμε στο άλσος.

Ευχαριστούμε πολύ, κύριε Γιώργο, για τον χρόνο που αφιερώσατε για εμάς! Διασκεδάσαμε πάρα πολύ και το σημαντικότερο μάθαμε να φτιάχνουμε έναν αληθινό χαρταετό! Η μέρα αυτή θα μας μείνει αξέχαστη!